OM OSS

Vallentunasjöns fiskevårdsområde (FVO) förvaltas av sjöns fiskevårdsområdesförening (VFOF), som har ca 220 medlemmar.

Föreningens huvuduppgift är att vårda betingelserna för bra fiske samt att upplåta fiske till allmänheten.

Föreningen är medlemmar i Sveriges fiskevattenägarförbund www.vattenagarna.se och i Sveriges Sportfiske- och Fiskevårdsförbund www.sportfiskarna.se

Fiskevårdsområdet omfattar hela Vallentunasjön i Täby och Vallentuna kommuner.Sjöns yta är 6.1 kvadratkilometer och är en av Upplands större sjöar. Sjön är känd för sin fina gös, gädda, abborre och ål (fridlyst).

VFOF styrelse 2021

Thomas Fischer, Ordförande,
Fiske & Tillsyn

Härlingeslingan 32
186 92 VALLENTUNA
070-9400030
info@vfof.org



Olle Wahlberg, Vatten & Miljö
Ekhamra, Uthamra gård 3
186 92 VALLENTUNA
070-7908295
ow@kth.se



Raimo Tuukkanen, Suppleant
Smedbystigen 2
186 92 VALLENTUNA
076-2284843
raimo.044@gmail.com



Sten Hofstedt, Revisor & Valberedning
Uthamravägen 56
186 53 VALLENTUNA
08-51011745, 076-7788297
sten.hofstedt@gmail.com



Anna Lindberg, Revisorsuppleant

Härlingeslingan 6
186 92 VALLENTUNA

070-2053747

anna.m.lindberg@icloud.com


Marianne Leckström, Kassör
Sjöbergsvägen 55
187 70 TÄBY
070-9587874
kassor@vfof.org


Pia Kastebring
Uthamravägen 56
186 53 VALLENTUNA
08-51011745, 070-7679409
pia.kastebring@gmail.com



Gert Hägerström, Suppleant
Uthamravägen 68
186 53 VALLENTUNA
070-9645451
gert.hagerstrom@gmail.com



Åke Scheurlein, Revisor
Uthamravägen 81
186 53 VALLENTUNA

070-5906018

ake.bygg@telia.com



Margareta Nordin, Revisorsuppleant

Uthamravägen 50

186 53 VALLENTUNA

073-3835082

mano.nordin@gmail.com

Kerstin Wahlberg, Sekreterare & Arkivarie
Ekhamra, Uthamra gård 3
186 92 VALLENTUNA
070-4838625
kerstin.wahlberg@telia.com



Per Nilsson, Suppleant
Njurstavägen 2
194 47 UPPLANDS VÄSBY
073-981834
per.nilsson@stockholm.se



Jan Barrish, Suppleant
Sjöbergsvägen 60
187 70 TÄBY
070-5557346
jan@barrish.com



Thomas Isaksson, Valberedning

Härlingeslingan 6
186 92 VALLENTUNA

070-4977366

thomas.isaksson@tmpalarm.se


Adjungerade till styrelsen:


Per Stribeck, Medlemsregistret

per.striback@live.se


Lars Vincent, Webbplatsen
webb@vfof.org


Copyright © All Rights Reserved