OM OSS

VFOF

Vallentunasjöns fiskevårdsområde (FVO) förvaltas av sjöns fiskevårdsområdesförening (VFOF), som har ca 220 medlemmar.

Föreningens huvuduppgift är att vårda betingelserna för bra fiske samt att upplåta fiske till allmänheten.

Föreningen är medlemmar i Sveriges fiskevattenägarförbund www.vattenagarna.se och i Sveriges Sportfiske- och Fiskevårdsförbund www.sportfiskarna.se

Fiskevårdsområdet omfattar hela Vallentunasjön i Täby och Vallentuna kommuner.Sjöns yta är 6.1 kvadratkilometer och är en av Upplands större sjöar. Sjön är känd för sin fina gös, gädda, abborre och ål (fridlyst).

VFOF styrelse 2019

Per Stribeck, Ordförande

Högtorp Prästgården 2

184 33 ÅKERSBERGA

073-7121157
info@vfof.org



Thomas Fischer, V.ordf. & Fiske & Tillsyn
Härlingeslingan 32
186 92 VALLENTUNA
070-9400030
thomas.fischer@axela.nu



Pia Kastebring, Suppleant
Uthamravägen 56
186 53 VALLENTUNA
08-51011745, 070-7679409
pia.kastebring@gmail.com



Sten Hofstedt, Revisor & Valberedning
Uthamravägen 56
186 53 VALLENTUNA
08-51011745, 076-7788297
sten.hofstedt@gmail.com


Marianne Leckström, Kassör
Sjöbergsvägen 55
187 70 TÄBY
070-9587874
kassor@vfof.org



Olle Wahlberg, Vatten & Miljö
Ekhamra, Uthamra gård 3
186 92 VALLENTUNA
08-51023069, 070-7908295
ow@kth.se



Raimo Tuukkanen, Suppleant
Smedbystigen 2
186 92 VALLENTUNA
076-2284843
raimo.044@gmail.com



Leena Hägerström, Revisorssuppleant
Uthamravägen 68
186 53 VALLENTUNA
070-7152150
hagerstrom.leena@gmail.com


Kerstin Wahlberg, Sekreterare & Arkivarie
Ekhamra, Uthamra gård 3
186 92 VALLENTUNA
08-51023069, 070-4838625
kerstin.wahlberg@telia.com



Per Nilsson, Suppleant
Njurstavägen 2
194 47 UPPLANDS VÄSBY
073-981834
per.nilsson@stockholm.se



Hans Hallberg, Revisor & Valberedning
Uthamravägen 74
186 53 VALLENTUNA
08-51013306, 070-5945900
hans@swedab.com



Eva Jansson, Revisorssuppleant
Skogsåsvägen 40
186 53 VALLENTUNA
073-6497855
eil@hotmail.se

Copyright © All Rights Reserved